Wizyta w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Czytelniczym w Brzesku

Utworzono dnia 26.04.2024

Jak wygląda Biblioteka Publiczna, czy jest tak samo duża jak szkolna, a może większa? Ile książek można z niej wypożyczyć i na jak długo? Czy mogą z niej korzystać przedszkolaki?

Na te pytania związane z działalnością biblioteki odpowiedź uzyskały dzieci z oddziału przedszkolnego w Szczurowej oraz Rudego Rysia podczas wycieczki do Brzeska w dn. 26.04.2024 r.

Nasze przedszkolaki, niektórzy uczniowie kl. 1a oraz uczennica kl. 4 a uczestniczyły w zajęciach czytelniczych prowadzonych przez panie z Działu Dziecięcego Biblioteki Publicznej w Brzesku. Dzieci były zachwycone teatrzykiem pacynkowym, zaprezentowanym im przez panie bibliotekarki. Z zainteresowaniem wysłuchały przygód Prosiaczka i Słonika. Przedstawienie wzbudziło ich zachwyt i uważnie go oglądały.

Następnie w sali zabaw brzeskiej biblioteki podziwiały niesamowite książki 3D o tematyce popularnonaukowej. Mogły zobaczyć przestrzenne ilustracje zwierząt egzotycznych, morskich oraz leśnych. Zgadywały tytuły bajek zakryte specjalnym szablonem z okienkami, które kolejno otwierała im pani bibliotekarka. Z przygotowanymi zagadkami poradziły sobie bez problemu. Przedszkolaki wraz z opiekunkami paniami: Anetą Szot, Marceliną Pajor, Moniką Mularz, Beatą Czachurską-Hełpą oraz jedną z mam oglądały, również książki z zakresu literatury dziecięcej zgromadzone w Dziecięcym Dziale Czytelniczym. Książeczki spodobały się naszym wychowankom do tego stopnia, że chcieli je wypożyczać. Ponadto mieli też możliwość przetestowania magnetycznej bramki znajdującej się przy wyjściu na korytarz. Dzieci już wiedzą, że nie mogą wynosić książek bez wypożyczenia ich poza teren biblioteki. Przedszkolaki mogły też zwiedzić biblioteczny magazyn. Przekonały się, że jest w nim niezwykle ciasno i są regały, które ku ich zadowoleniu mogli rozsunąć za pomocą specjalnej korby. Zobaczyły także maleńkie książeczki. Zaniepokoiła ich wielkość prezentowanych pozycji i zastanawiały się jak można czytać takie niewielkie pozycje.

Drugim etapem zwiedzania był teatrzyk „Doktor i jego zwierzęta”, który dzieci oglądnęły w sali widowiskowej brzeskiej biblioteki. Była to adaptacja powieści Hugh Loftinga pt.: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.  Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia przebrani w barwne postacie zwierząt takich, jak: papugi, małpy, psy oraz świnki, zaprezentowali najmłodszej widowni pełen emocji i efektów specjalnych spektakl teatralny. Głównym wątkiem była podróż doktora wraz ze zwierzętami do Afryki w celu ratowania małp, które zapadły na tajemniczą chorobę. Ta altruistyczna opowieść o poświęceniu oraz chęci niesienia pomocy innym, przypadła naszym przedszkolakom do gustu.  Dzieci wraz z opiekunami bogate o nowe doświadczenia artystyczne oraz zdobytą wiedzę czytelniczą szczęśliwe i zadowolone wróciły do domu.

Marcelina Pajor

Wizyta w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Czytelniczym w Brzesku